0216 328 74 74   0 532 696 72 94
Bizi Arayın: 0216 328 74 74

Lazer Epilasyon Nedir

Hemen Bilgi Al Doktora Danış

Lazer epilasyon istenmeyen tüylerin temizlenmesinde uzun süredir kullanılmaktadır. Lazer epilasyonun en sık yapıldığı bölgeler; bacak, genital, bikini, koltuk altı. Yüz bölgesi tedavi amaçlı lazer epilasyonun en çok uygulandığı alandır.

Kıl rengi lazer epilasyon uygulaması için önemlidir. Lazer epilasyon siyah kılları etkiler. Lazer epilasyon melanin içeren kılları etkileyebilir. Kıl içinde bulunan melanin miktarı azsa etkisizdir. Cildin açık renkli olması lazer epilasyon açısından uygundur.

Lazer Epilasyona Hazırlık

Lazer epilasyon uygulamasından en az 1 ay öncesine kadar ağda, epilasyon gibi kılları kökten alma işlemleri yapılmamış olmalıdır. En az 1 ay öncesinden güneş banyosu yapılmamış ve solaryuma girilmemiş olmasını tavsiye edilmektedir. Bronzlaşan kişilerde lazer uygulaması yapılmamalıdır.

Tedaviden 3 gün önce bölgenin uygun şekilde traş edilmesi yeterlidir. Hemen seans öncesi tüylerin kısaltılması da mümkündür. Uygulanacak bölgeye lokal anestezi krem uygulanması çoğunlukla cihazların aktif soğutma birimi nedeniyle gerekmemektedir. Kişisel olarak ağrı eşiği düşük olan kişilerde nadiren lokal anestezi uygulaması gerekmektedir.

Lazer Epilasyon Uygulamasından Sonra Leke veya İz Kalır Mı?

Lazer epilasyon sonrasında 5-10 dakika bazen yarım saat süren kızarıklık olabilir. Bu geçicidir. Soğutma sistemi olmayan lazer epilasyon cihazlarında ışığın cildin üst tabakasındaki melanin pigmentlerinden de emilmesinden dolayı ciltte yanık ve sonrasında leke iz kalma riski her zaman mevcuttur.

Soğutma sistemli lazerde cildin ısınmasına fırsat verilmediğinden yanık riski azalır, çok nadiren hafif bir iz kalsa dahi zamanla tamamen geçer.

Lazer Epilasyonun Yan Etkisi Var Mı?

Lazer epilasyonun yan etkisi olmaması için hastanın cildine, kıl ve tüy yapısına uygun enerji değerleri ile uygulama yapılması gerekir. İşlem sonrasında bir kaç saat içerisinde geçecek ve hafif hissedilecek kızarıklık ve yanma görülebilir. Eğer hasta çok hassas bir cilt yapısına sahip ise kızarıklıklar 2 – 3 gün sürebilir.

Lazer Epilasyon Hangi Ten Rengine Uygundur?

Lazer epilasyonun etkili olabilmesi için kılın koyu renkte olması gerekmektedir. Koyu renkteki kıl lazeri iyi emer. Bu nedenle lazer epilasyon açık tenli ve koyu renk tüylere sahip kişilerde daha etkili sonuç verir.

 

Whatsapp: 0507 695 70 70